„Celulitíde a pocitu ťažkých nôh odzvonilo”

04.06.2019
„Celulitíde a pocitu ťažkých

Tréning (Stres) + Regenerácia (Obnova) = Adaptácia na vyššiu úroveň (výkonnejší a zdravší človek). Takouto jednoduchou rovnicou by sa dal vyjadriť akýkoľvek tréningový proces, ktorý pravidelne absolvujete. Bohužiaľ bez kvalitnej a pravidelnej regenerácie nie je tento proces dostatočne efektívny a vy sa vystavujete riziku pretrénovanosti a s tým spojených rizík možných zranení alebo problémov s pohybovým aparátom. Už v minulom blogu sme sa venovali chladu a teplu a ich vplyvu na organizmus. Dnes si povieme niečo o lymfatickom systéme a ako ho môžeme využiť v rámci regeneračných procesov.

Čo je lymfatický systém?

Lymfatický systém sa veľmi podobá krvnému systému, je však mnohonásobne jemnejší a je neoddeliteľnou súčasťou imunitného systému človeka. Lymfatický systém absorbuje prebytočné tekutiny a zaisťuje ich návrat do krvného riečiska, odstraňuje jedovaté splodiny vznikajúce v priebehu metabolických procesov v organizme alebo toxické látky, ktoré do organizmu vstupujú z vonkajšieho prostredia (či už vzduchom alebo potravou).

Ako „naštartovať” lymfatický systém?

Lymfodrenážne masáže, alebo aj „prístrojová preso-terapia” používaná najmä v klinickej medicíne napomáha odvádzať z tkanivového priestoru odpadové produkty látkovej premeny – voľné radikály, cudzorodé látky, patogénne organizmy, napr. baktérie a vírusy, a tiež veľké bielkovinné komplexy neschopné prejsť žilovou stenou. Množstvo voľných radikálov v organizme sa značne zvyšuje v dôsledku nadmernej fyzickej záťaže aj z hľadiska vyššej teploty pracujúcich svalov. Metabolizmus aktívneho človeka pracuje na plné obrátky a odpad metabolických procesov v tele má potom zákonite väčší objem, ako za bežnej „prevádzky“. To je jeden z dôvodov prečo je momentálne táto metóda veľmi obľúbenou formou regenerácie u vrcholových, ale aj rekreačných športovcov. Tí ju veľmi radi využívajú pre tzv efekt „ľahkých nôh” po namáhavých tréningoch alebo súťažiach. Vo veľkej miere sa využíva aj v estetickej medicíne, ako skrášľovacia masáž tváre a dekoltu, alebo ju používajú ľudia s bolesťami hlavy a pomáha aj pri únave či celulitíde.

Ako to funguje?

Fyzioterapeut alebo „prístroj” pôsobí na kožu prostredníctvom striedavého tlaku, ktorý smeruje tok miazgy k uzlinám, z lymfatického do cievneho systému, a tým urýchli prebytok spomínaných splodín. Lymfodrenáž nesmie byť v žiadnom prípade bolestivá a jej účelom nie je vyvolať prekrvenie danej oblasti. Technika hmatov alebo striedanie tlaku v rôznych komorách „gatí” smeruje tok miazgy k uzlinám, z lymfatického do cievneho systému. Oproti klasickým masážam sa masér venuje najskôr centrálnym oblastiam a až potom periférnym, napríklad lymfodrenáž nohy začína stimuláciou hlavného hrudného miazgovodu, postupuje k trieslovým uzlinám a prstom na nohách. Lymfatickú masáž si môžete dopriať celkovú alebo zameranú na určitú časť tela podľa tréningového zaťaženia.

Lymfodrenáž však nemôže podstúpiť každý, pri niektorých stavoch môže byť dokonca nebezpečná.

Úplne nevhodná je pri:

  • akútnych infekčných ochoreniach, hlavne spojených s horúčkou
  • akútnych cievnych chorobách
  • onkologických ochoreniach
  • bolestiach brucha nejasného pôvodu
  • patologickej gravidite

Predchádzajúcu konzultáciu s lekárom vyžadujú aj:

  • neliečená hypertenzia, výrazná hypotenzia a srdcová nedostatočnosť
  • bronchiálna astma
  • poruchy funkcie štítnej žľazy
  • opuchy spôsobené ochorením srdca, ľadvín a pečene
 

Tomáš Mihalík, PhD. XPS

aircraftsporthouse bjorn borg ism KH_logo